Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Na Medzinárodnom maratóne mieru sa predstavili aj Vranovčania

Šport / Ďalšie športy / Na Medzinárodnom maratóne mieru sa predstavili aj Vranovčania

Uplynulú nedeľu sa v Košiciach uskutočnil Medzinárodný maratón mieru s medzinárodnou účasťou z takmer celého sveta. Táto najmasovejšia športová udalosť na Slovensku sa koná už niekoľko rokov vždy v prvú októbrovú nedeľu. Minuloročný časový rekord v maratóne prekonaný nebol. Prekonaný však bol ten účastnícky. Minulý rok sa do všetkých kategórií prihlásilo približne 5400 ľudí. Tento rok to bolo spolu takmer 6500 štartujúcich, čo značí, že Slovensko sa pomaly „rozbeháva“. Záujem o túto akciu nasvedčuje aj počet fanúšikov popri trati, ktorých organizátori odhadujú na 35 000.

Keňan Elijah Kiprono Kemboi sa stal víťazom maratónskej trate s dĺžkou 42,195 km . Trať v košických uliciach zvládol za 2:11:15 h., čo je aj pre tohto bežca kuriozita, keďže má presne taký istý osobný rekord. To znamená, že si ho ani nezlepšil ani nezhoršil. Ako prvá žena v maratónskej trati dobehla Maryna Damantsevich z Bieloruska s časom 2:33:53 h.

Z našich domácich absolvoval celú maratónsku trať náš jediný bežec a olympionik z Atén Marcel Matanin Konečný. Jeho úlohou bolo viesť až do cieľa Katarínu Bérešovú, ktorá chcela splniť B-limit (2:43h.) pre miestenku na olympiádu v Londýne 2012. Nakoniec sa jej to nepodarilo o 42 sekúnd, ale stala sa majsterkou SR v maratóne pre rok 2011. Matanin dobehol s krízou a kŕčami v nohách, ktoré ho zastihli na 38. kilometri s časom 2:51:30 h.

Všetci ostatní z domácich sa zúčastnili polovičnej trati (polmaratónu) s dĺžkou 21,095 km. Dobehlo 1503 pretekárov a naši obsadili tieto pozície: 6. Marek Tomáš; 11. Michal Ivančo; 71. Ján Rovňák; 207. Tomáš Kocan; 254. Igor Pribula; 817. Michal Rovňák; 893. Peter Kostelník; 1484. Andrej Ivančo. Naša jediná žena - Zuzana Stanovčáková dobehla na 6. mieste spomedzi 274 žien, ktoré dobehli.
Tento beh bol posledným kolom vo Východoslovenskej vytrvalostnej bežeckej lige. Výsledky ligy ešte nie sú spracované. Počasie prialo, miestami silnejší severný vietor, ale horúco bolo určite každému.