Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Celoročná práca chovateľa králikov - kalendár chovateľa 1. časť

Správy / Ostatné / Celoročná práca chovateľa králikov - kalendár chovateľa 1. časť

Aké sú môžnosti reklamy?

Králik si získal obľubu chovateľov pre svoju všestrannú úžitkovosť ako zdroj vysoko kvalitnej potraviny a v nemalej miere aj ako záľubu - odpočinok človeka na vyplnenie svojho nevyužitého po pracovného času. Či už je to chov králikov exterierových s tzv. športovým zameraním, šľachtenie nových plemien či farebných rázov a ich následná prezentácia na výstavách, ich zúžitkovanie pre vlastnú potrebu alebo aj k finančnému prilepšeniu jatočných králikov predajom. Slovenskí chovatelia sa môžu popýšiť vyšľachtením desiatich samostatných plemien alebo viacerých farebných rázov už uznaných plemien králikov. Z nich v roku 2003 Európska komisia pre chov králikov zaradila dve plemená a to Holíčsky modrý a Zemplínsky pastelový do Európskeho štandardu plemien králikov, ako samostatné národné plemená vyšľachtené chovateľmi Slovenského zväzu chovateľov. V Slovenskom vzorníku plemien králikov z r. 2009 sú už všetky vyšľachtené plemená zahrnuté. Jedná sa o králiky : Nitriansky, Zemplínsky pastelový, Zoborský, Liptovský Lysko, Holíčsky modrý, Slovenský sivomodrý rex, Slovenský pastelový rex, Zemplínsky rex, Zdrobnený slovenský sivomodrý rex a Zdrobnený slovenský pastelový rex.
Chovatelia králikov majú nemalé a bohaté skúsenosti so svojimi chovmi, ktoré preberajú od starších chovateľov a nové skúsenosti zasa odovzdávajú začínajúcim chovateľom. Popri už záľube o ich zdravý chov je však potrebná nasledovná denná a celoročná práca, ktorej popis som zhrnul do „Kalendára chovateľa králikov“.

Január
V chove prebieha zdanlivo všeobecný kľud. Skúsení chovatelia a chovatelia, ktorí majú na to vytvorené vhodné podmienky začínajú však zo zimnou plemenitbou. Z tejto plemenitby sa vyberajú králiky na výstavy a zaraďovanie výborných jedincov do chovov.
Krmivo náchylné na zamrznutie volíme len v takých dávkach aby ho zvieratá ihneď skŕmili. Zmrznuté krmivo je nebezpečné, spôsobuje žalúdočné a črevné katary, následne aj uhynutie chovných jedincov alebo narodených mláďat. Sušené krmivo seno, ďatelinu a iné dávame dostatok, aby ho mali králiky k dispozícii i v noci. Dostatočne napájame i v zimnom období v takom množstve, aby králik vodu vypil - zabránime jej zamrznutiu.
Vo vonkajších králikárňach ponecháme vyššiu ale suchú podstielku. Králiky chránime hlavne proti vlhku a prievanu.

Február
Začíname pripárovať dobre pripravené samice, ktoré vždy prikladáme k samcovi, samec sa potom cíti pánom, je odvážnejší. Je potrebné páriť pod dohľadom, ponecháme jeden maximálne dva skoky a samicu odoberieme. Ak nedošlo k spáreniu v priebehu piatich minút samicu prikladáme k samcovi na druhý, prípadne ďalší deň, vyvoláme tým ruju samice, ktorá sa musí v krátkej dobe dostaviť. Tzv. nútené párenie sa neodporúča, je to zbytočné stresovanie samíc a párenie zostáva zvyčajne bezvýsledné. Na vyvolanie ruje môžeme použiť osvedčené metódy ako je priloženie podstielky od samca do koterca samice, surového petržlenu, zeleru, zemiakových šúp bez klíčkov a iné odskúšané finty.
Mesiac február je ešte so silnými mrazmi preto kŕmime obdobne ako v januári. Pokiaľ očakávame prvé vrhy vložíme do koterca kotnú búdku na okotenie, vystlatú jemnou a mäkkou podstielkou, viaceré samice ju ochotne prijímajú, upravia si ju a nám to umožní krátkodobú kontrolu mláďat, koterce i hniezdište uteplíme.
Predkladáme rôznorodé ale zdravé krmivo. Už v tomto mesiaci aj v najzdravších chovoch nezabúdame na preventívne preliečenie rôznymi veterinárnymi prípravkami k zabráneniu výskytu kokcidiózy.

Marec
V tomto období by malo v plnom prúde pokračovať kotenie samíc. Kto sa s pripárovaním omeškal, čo najskôr dáme pripáriť samice aby jarné mláďatá čo najrýchlejšie dosiahli jatočnú zrelosť a výstavnú kondíciu. Marec je najvhodnejšia doba pre vrhy, pretože mláďatá opúšťajú hniezda už pri pomernom dostatku zeleného krmiva. I slnečné jarné dni prospievajú k ich zdravému vývinu.
Veľkú pozornosť venujeme skrmovaniu nadbytočných zásob okopanín, nesmú byť nahnilé ani namrznuté. Klíčky zo zemiakov hlboko odstránime lebo obsahujú jedovatý solanín, ktorý je veľmi nebezpečný pre mladé králiky.
Pred okotením dávame samiciam podľa potreby aj niekoľkokrát za deň čistú, čerstvú pitnú vodu. Hniezdo vo vrhu je vhodné krátko po okotení samice skontrolovať, uhynuté mláďatá vyhodiť a neskoršou kontrolou pri nadpočetných vrhoch (viac ako 8 mláďat vo vrhu, samica má 8 mliečnych bradaviek) slabé jedince vyradiť alebo priložiť samiciam s malými vrhmi. Koterce v tejto dobe čistíme častejšie aby sme zabránili infekčným, prípadne iným ochoreniam.
Tetujeme prvé zaregistrované mláďatá. Ak je vhodné počasie, v záhrade začínajú prvé jarné práce a preto si včas začíname vysádzať kŕmnu mrkvu, topinanburi a podobne.

Apríl
V tomto období máme chov v plnom prúde, opatrne prechádzame zo suchého zimného kŕmenia na letné tzv. zelené. Kŕmime stále senom, v malých dávkach pridávame zelené krmivo a dávky sena postupne znižujeme, ponechávame ho však v krmnej dávke po celý rok. Mláďatá však nekŕmime jednostranne. Žihľava je skorá zelená krmovina a známa pre svoj vysoký obsah bielkovín. Králiky ju však neradi prijímajú čerstvú – necháme ju preto zavädnúť alebo ju jemne narežeme a pridáme do miešaného krmiva napr. s varenými zemiakmi. Veľmi dobre pridávať aj čerstvú hluchavku .
Dojčiacim samiciam pridávame posilňujúce krmivo ako sú miešanky varených zemiakov s miešané so šrotom, ale podávame ho v množstve aké králiky spotrebujú na jedno kŕmenie aby nám nezačalo kvasiť. Miešanka nesmie byť mokrá ale sypko-drobovitá, môžeme do nej pridávať rôzne vitamínové prípravky, mierne prisolenie nie je na škodu.
Nezabúdame na preventívne očkovanie proti moru a myxomatóze.

Máj
Po dobu odchovu stále pozorujeme odrastajúce mláďatá. Cicajú 8 až 10 týždňov a dostatok mlieka u samice sa u nich prejavuje ich dobrým vzrastom, hladkou a lesklou srsťou, živými lesklými očami. Temperamentné a zdravé mláďatá sa pri kŕmení tlačia k dvierkam a krmitkám. Tie, ktoré zostávajú v tichosti sedieť v kúte a bez temperamentu sú spravidla choré. Pre istotu ich izolujeme do samostatného koterca alebo výbehu, zmeníme druh kŕmenia, prípadne nasadíme liečivá ak vieme určiť ich chorobu a poskytneme im väčší pohyb.
V kotercoch je v terajšej dobe samozrejmosťou mať jasle na seno alebo zelené krmivo, kŕmitka na obilniny a poloautomatické napájačky. Po podlahe rozhodené krmivo sa znehodnocuje výkalmi a stáva sa zdrojom rôznych nebezpečných chorôb, zvlášť kokcidiózy. Čo je najmä dôležité, ak kŕmime zdravo a výdatne počas odchovu stačí kŕmiť dvakrát denne, ale pravidelne.
V tomto mesiaci je dostatok žihľavy, ktorá je hodnotným suchým krmivom, preto si spravíme dostatočné zásoby na zimné mesiace a v čase kotenia a odchovu mláďat v zimných mesiacoch – sušíme ju v malých otiepkach v prievane, na vzdušnom priestore, nie však na priamom slnku.

Jún
Vhodné je pri odstave mláďat hneď oddeliť samcov od samičiek, zaistíme tak v králikárni kľud a pokoj. Zle dojčiace samice alebo samice z nízkou reprodukciou (pokiaľ nie je na chybe samec) do chovu už nezaraďujeme a po krátkom výkrme ich zúžitkujeme. Mladé králiky potrebujú pre dobrý vývin aj dostatočný pohyb a preto pokiaľ je možnosť nechávame ich vo väčších kotercoch alebo využívame oplotené dobre chránené výbehy. Pri odchovoch odkázaných len na koterce ich ale nepreplňujeme. Králiky, ktoré sme vytypovali pre výstavy alebo zaradenie do ďalšieho chovu sa osvedčilo včas oddeliť od ostatných králikov a ustajniť samostatne – sú kľudnejšie, lepšie dospievajú a prijímajú potravu, ktorú však upravíme tak aby sa králik neprežieral. Staré ale osvedčené samice, ktoré chceme opätovne pripustiť doprajeme po odstave mláďat 10 až 14 dní pokoja. Nezabúdame otetovať a doočkovať ďalšie mláďatá.

Recept

Guláš z králika
1 kg prednej časti králika (krk, hruď, pliecko), 2 cibule, 2 lyžice masti, 1 lyžičku mletej červenej papriky, 1 lyžičku soli, mleté čierne korenie, 2 lyžice rajčiakového pretlaku, 4 strúčiky cesnaku, majorán.
Z očistenej, umytej prednej časti králika s čiastočne odseknutými kosťami sa nasekajú kúsky (asi 4-5 kúskov na porciu). Na masti dozlata opražená, nadrobno nakrájaná, očistená cibuľa sa zapráši mletou paprikou, spení, zastrekne vodou a povarí. Do základu sa vloží pripravené mäso, krátko podusí, osolí, okorení, pridá sa rajčiakový pretlak, zavarí a dusí domäkka pod pokrývkou. Počas dusenia sa mäso premieša a podľa potreby doleje vodou. Pred dodusením sa pridá nastrúhaný cesnak. Mäkké mäso sa podľa potreby dochutí soľou, majoránom a krátko sa podusí. Vhodné prílohy: varené zemiaky, dusená ryža, chlieb, rôzne pečivo.

Celoročná práca chovateľa králikov - kalendár chovateľa 1. časť

Správy / Ostatné / Celoročná práca chovateľa králikov - kalendár chovateľa 1. časť

Aké sú môžnosti reklamy?

Králik si získal obľubu chovateľov pre svoju všestrannú úžitkovosť ako zdroj vysoko kvalitnej potraviny a v nemalej miere aj ako záľubu - odpočinok človeka na vyplnenie svojho nevyužitého po pracovného času. Či už je to chov králikov exterierových s tzv. športovým zameraním, šľachtenie nových plemien či farebných rázov a ich následná prezentácia na výstavách, ich zúžitkovanie pre vlastnú potrebu alebo aj k finančnému prilepšeniu jatočných králikov predajom. Slovenskí chovatelia sa môžu popýšiť vyšľachtením desiatich samostatných plemien alebo viacerých farebných rázov už uznaných plemien králikov. Z nich v roku 2003 Európska komisia pre chov králikov zaradila dve plemená a to Holíčsky modrý a Zemplínsky pastelový do Európskeho štandardu plemien králikov, ako samostatné národné plemená vyšľachtené chovateľmi Slovenského zväzu chovateľov. V Slovenskom vzorníku plemien králikov z r. 2009 sú už všetky vyšľachtené plemená zahrnuté. Jedná sa o králiky : Nitriansky, Zemplínsky pastelový, Zoborský, Liptovský Lysko, Holíčsky modrý, Slovenský sivomodrý rex, Slovenský pastelový rex, Zemplínsky rex, Zdrobnený slovenský sivomodrý rex a Zdrobnený slovenský pastelový rex.
Chovatelia králikov majú nemalé a bohaté skúsenosti so svojimi chovmi, ktoré preberajú od starších chovateľov a nové skúsenosti zasa odovzdávajú začínajúcim chovateľom. Popri už záľube o ich zdravý chov je však potrebná nasledovná denná a celoročná práca, ktorej popis som zhrnul do „Kalendára chovateľa králikov“.

Január
V chove prebieha zdanlivo všeobecný kľud. Skúsení chovatelia a chovatelia, ktorí majú na to vytvorené vhodné podmienky začínajú však zo zimnou plemenitbou. Z tejto plemenitby sa vyberajú králiky na výstavy a zaraďovanie výborných jedincov do chovov.
Krmivo náchylné na zamrznutie volíme len v takých dávkach aby ho zvieratá ihneď skŕmili. Zmrznuté krmivo je nebezpečné, spôsobuje žalúdočné a črevné katary, následne aj uhynutie chovných jedincov alebo narodených mláďat. Sušené krmivo seno, ďatelinu a iné dávame dostatok, aby ho mali králiky k dispozícii i v noci. Dostatočne napájame i v zimnom období v takom množstve, aby králik vodu vypil - zabránime jej zamrznutiu.
Vo vonkajších králikárňach ponecháme vyššiu ale suchú podstielku. Králiky chránime hlavne proti vlhku a prievanu.

Február
Začíname pripárovať dobre pripravené samice, ktoré vždy prikladáme k samcovi, samec sa potom cíti pánom, je odvážnejší. Je potrebné páriť pod dohľadom, ponecháme jeden maximálne dva skoky a samicu odoberieme. Ak nedošlo k spáreniu v priebehu piatich minút samicu prikladáme k samcovi na druhý, prípadne ďalší deň, vyvoláme tým ruju samice, ktorá sa musí v krátkej dobe dostaviť. Tzv. nútené párenie sa neodporúča, je to zbytočné stresovanie samíc a párenie zostáva zvyčajne bezvýsledné. Na vyvolanie ruje môžeme použiť osvedčené metódy ako je priloženie podstielky od samca do koterca samice, surového petržlenu, zeleru, zemiakových šúp bez klíčkov a iné odskúšané finty.
Mesiac február je ešte so silnými mrazmi preto kŕmime obdobne ako v januári. Pokiaľ očakávame prvé vrhy vložíme do koterca kotnú búdku na okotenie, vystlatú jemnou a mäkkou podstielkou, viaceré samice ju ochotne prijímajú, upravia si ju a nám to umožní krátkodobú kontrolu mláďat, koterce i hniezdište uteplíme.
Predkladáme rôznorodé ale zdravé krmivo. Už v tomto mesiaci aj v najzdravších chovoch nezabúdame na preventívne preliečenie rôznymi veterinárnymi prípravkami k zabráneniu výskytu kokcidiózy.

Marec
V tomto období by malo v plnom prúde pokračovať kotenie samíc. Kto sa s pripárovaním omeškal, čo najskôr dáme pripáriť samice aby jarné mláďatá čo najrýchlejšie dosiahli jatočnú zrelosť a výstavnú kondíciu. Marec je najvhodnejšia doba pre vrhy, pretože mláďatá opúšťajú hniezda už pri pomernom dostatku zeleného krmiva. I slnečné jarné dni prospievajú k ich zdravému vývinu.
Veľkú pozornosť venujeme skrmovaniu nadbytočných zásob okopanín, nesmú byť nahnilé ani namrznuté. Klíčky zo zemiakov hlboko odstránime lebo obsahujú jedovatý solanín, ktorý je veľmi nebezpečný pre mladé králiky.
Pred okotením dávame samiciam podľa potreby aj niekoľkokrát za deň čistú, čerstvú pitnú vodu. Hniezdo vo vrhu je vhodné krátko po okotení samice skontrolovať, uhynuté mláďatá vyhodiť a neskoršou kontrolou pri nadpočetných vrhoch (viac ako 8 mláďat vo vrhu, samica má 8 mliečnych bradaviek) slabé jedince vyradiť alebo priložiť samiciam s malými vrhmi. Koterce v tejto dobe čistíme častejšie aby sme zabránili infekčným, prípadne iným ochoreniam.
Tetujeme prvé zaregistrované mláďatá. Ak je vhodné počasie, v záhrade začínajú prvé jarné práce a preto si včas začíname vysádzať kŕmnu mrkvu, topinanburi a podobne.

Apríl
V tomto období máme chov v plnom prúde, opatrne prechádzame zo suchého zimného kŕmenia na letné tzv. zelené. Kŕmime stále senom, v malých dávkach pridávame zelené krmivo a dávky sena postupne znižujeme, ponechávame ho však v krmnej dávke po celý rok. Mláďatá však nekŕmime jednostranne. Žihľava je skorá zelená krmovina a známa pre svoj vysoký obsah bielkovín. Králiky ju však neradi prijímajú čerstvú – necháme ju preto zavädnúť alebo ju jemne narežeme a pridáme do miešaného krmiva napr. s varenými zemiakmi. Veľmi dobre pridávať aj čerstvú hluchavku .
Dojčiacim samiciam pridávame posilňujúce krmivo ako sú miešanky varených zemiakov s miešané so šrotom, ale podávame ho v množstve aké králiky spotrebujú na jedno kŕmenie aby nám nezačalo kvasiť. Miešanka nesmie byť mokrá ale sypko-drobovitá, môžeme do nej pridávať rôzne vitamínové prípravky, mierne prisolenie nie je na škodu.
Nezabúdame na preventívne očkovanie proti moru a myxomatóze.

Máj
Po dobu odchovu stále pozorujeme odrastajúce mláďatá. Cicajú 8 až 10 týždňov a dostatok mlieka u samice sa u nich prejavuje ich dobrým vzrastom, hladkou a lesklou srsťou, živými lesklými očami. Temperamentné a zdravé mláďatá sa pri kŕmení tlačia k dvierkam a krmitkám. Tie, ktoré zostávajú v tichosti sedieť v kúte a bez temperamentu sú spravidla choré. Pre istotu ich izolujeme do samostatného koterca alebo výbehu, zmeníme druh kŕmenia, prípadne nasadíme liečivá ak vieme určiť ich chorobu a poskytneme im väčší pohyb.
V kotercoch je v terajšej dobe samozrejmosťou mať jasle na seno alebo zelené krmivo, kŕmitka na obilniny a poloautomatické napájačky. Po podlahe rozhodené krmivo sa znehodnocuje výkalmi a stáva sa zdrojom rôznych nebezpečných chorôb, zvlášť kokcidiózy. Čo je najmä dôležité, ak kŕmime zdravo a výdatne počas odchovu stačí kŕmiť dvakrát denne, ale pravidelne.
V tomto mesiaci je dostatok žihľavy, ktorá je hodnotným suchým krmivom, preto si spravíme dostatočné zásoby na zimné mesiace a v čase kotenia a odchovu mláďat v zimných mesiacoch – sušíme ju v malých otiepkach v prievane, na vzdušnom priestore, nie však na priamom slnku.

Jún
Vhodné je pri odstave mláďat hneď oddeliť samcov od samičiek, zaistíme tak v králikárni kľud a pokoj. Zle dojčiace samice alebo samice z nízkou reprodukciou (pokiaľ nie je na chybe samec) do chovu už nezaraďujeme a po krátkom výkrme ich zúžitkujeme. Mladé králiky potrebujú pre dobrý vývin aj dostatočný pohyb a preto pokiaľ je možnosť nechávame ich vo väčších kotercoch alebo využívame oplotené dobre chránené výbehy. Pri odchovoch odkázaných len na koterce ich ale nepreplňujeme. Králiky, ktoré sme vytypovali pre výstavy alebo zaradenie do ďalšieho chovu sa osvedčilo včas oddeliť od ostatných králikov a ustajniť samostatne – sú kľudnejšie, lepšie dospievajú a prijímajú potravu, ktorú však upravíme tak aby sa králik neprežieral. Staré ale osvedčené samice, ktoré chceme opätovne pripustiť doprajeme po odstave mláďat 10 až 14 dní pokoja. Nezabúdame otetovať a doočkovať ďalšie mláďatá.

Recept

Guláš z králika
1 kg prednej časti králika (krk, hruď, pliecko), 2 cibule, 2 lyžice masti, 1 lyžičku mletej červenej papriky, 1 lyžičku soli, mleté čierne korenie, 2 lyžice rajčiakového pretlaku, 4 strúčiky cesnaku, majorán.
Z očistenej, umytej prednej časti králika s čiastočne odseknutými kosťami sa nasekajú kúsky (asi 4-5 kúskov na porciu). Na masti dozlata opražená, nadrobno nakrájaná, očistená cibuľa sa zapráši mletou paprikou, spení, zastrekne vodou a povarí. Do základu sa vloží pripravené mäso, krátko podusí, osolí, okorení, pridá sa rajčiakový pretlak, zavarí a dusí domäkka pod pokrývkou. Počas dusenia sa mäso premieša a podľa potreby doleje vodou. Pred dodusením sa pridá nastrúhaný cesnak. Mäkké mäso sa podľa potreby dochutí soľou, majoránom a krátko sa podusí. Vhodné prílohy: varené zemiaky, dusená ryža, chlieb, rôzne pečivo.

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok