Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Dominantnou turisticko-náučného chodníka v N. Hrušove sú historické mohyly

Správy / Obce / Dominantnou turisticko-náučného chodníka v N. Hrušove sú historické mohyly

  Dominantnou turisticko-náučného chodníka v N. Hrušove sú historické mohyly
Aké sú môžnosti reklamy?

Mohyly nad obcou Nižný Hrušov boli v januári 1975 zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok a po štyridsiatich rokoch na ich historický význam nadviazalo OZ Za rozvoj Hrušova, spoločnými silami, ktoré vďaka podpore Karpatskej nadácie slávnostne znovuotvorilo turisticko-náučný chodník „Po Hrušovských mohylách“.

Keďže skupina pamiatok východoslovenských mohýl v povodí riek Ondava, Topľa, Laborec a Torysa zasahuje do chotára v Nižnom Hrušove, rozhodli sa v obci vrátiť im historický, aj spoločenský honor. „Pri surfovaní po internete, kde sme hľadali projekty, ktoré by sa dali implementovať v našej obci, sme v jeden večer natrafili na výzvu Karpatskej nadácie podporujúcej práve tieto aktivity. Mohylám sa spontánne venovali miestni skalní turisti, preto sme sa spolu rozhodli, že pripravíme projekt turisticko-náučného chodníka,“ vysvetľoval starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák.

Slávnostného znovuotvorenia turisticko-náučného chodníka „Po Hrušovských mohylách“ sa zúčastnilo 170 ľudí. Po privítaní starostom Jánom Fenčákom pred obecným úradom sa pokračovalo po vyznačenej trase, kde sa miestnymi členmi turistickej skupiny a pozvanými hosťami postupne odhaľovali turistické tabule. V priebehu putovania mal prednášku o mohylách Ervín Botcher. Po trase boli pre deti pripravené športové stanovištia s ukážkami hasičského útoku pod vedením Stanislava Kačura a prednášky ako sa zachovať pri požiari. Poľovnícke združenie Vlčia Hora slovami Jána Ragana prezentovalo ako sa máme správať v lese a člen Slovenského rybárskeho zväzu – miestna organizácia v Nižnom Hrušov Radoslav Dzuriš poinformoval o tom, aké ryby žijú v miestnom rybníku. „Bol to úžasný pohľad, že sa dokázali zísť mladí, aj starší v takom hojnom počte. Veríme, že označením trasy prispejeme ku zlepšovaniu medziľudských vzťahov príjemným trávením spoločných chvíľ v kruhu blízkych v prírode,“ zapriala si predsedníčka OZ za rozvoj Hrušova, spoločnými silami Jana Babjaková.

Chodník začína v strede obce pri kríži Jána Pavla II. a postupne prechádza ďalšími šestnástimi zastávkami, vrátane úseku, kde sa nachádzajú eneolitické mohyly. Celá trasa je situovaná v pokojnom prírodnom prostredí, vhodnom na aktívny relax. „Našim cieľom bolo dostať ľudí opäť do prírody, aby sa vrátili k zvykom, keď sa cez víkend prešli okolo rybníka, cez les... a ukázali deťom zaujímavosti z nášho okolia, ako napr. Hrušovské mohyly,“ dodal J. Fenčák.

Mohyly sú typickým znakom pochovávania starých civilizácii. Stoja od seba v rôznych odstupoch, ale vo všeobecnosti platí, že z jednej mohyly vidieť dve ďalšie. V roku 1941 uskutočnil síce slovenský archeológ Vojtech Budinský – Krička výskum na pomedzí Nižného Hrušova a Lesného, ale hrušovské mohyly odborne nikdy preskúmané neboli. „Vážime, si, že v našom lese sa nachádza takáto významná pamiatka, preto sme Hrušovské mohyly chceli dať do povedomia nielen verejnosti v našom okrese, ale aj v širšom regióne. Keďže ich detailný výskum sa nikdy neuskutočnil, s odstupom času by sme sa radi pokúsili získať na tento účel finančné prostriedky, aby sme sa o našej histórii dozvedeli čo najviac,“ pripomenul J. Fenčák.
 

Dominantnou turisticko-náučného chodníka v N. Hrušove sú historické mohyly

Správy / Obce / Dominantnou turisticko-náučného chodníka v N. Hrušove sú historické mohyly

  Dominantnou turisticko-náučného chodníka v N. Hrušove sú historické mohyly
Aké sú môžnosti reklamy?

Mohyly nad obcou Nižný Hrušov boli v januári 1975 zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok a po štyridsiatich rokoch na ich historický význam nadviazalo OZ Za rozvoj Hrušova, spoločnými silami, ktoré vďaka podpore Karpatskej nadácie slávnostne znovuotvorilo turisticko-náučný chodník „Po Hrušovských mohylách“.

Keďže skupina pamiatok východoslovenských mohýl v povodí riek Ondava, Topľa, Laborec a Torysa zasahuje do chotára v Nižnom Hrušove, rozhodli sa v obci vrátiť im historický, aj spoločenský honor. „Pri surfovaní po internete, kde sme hľadali projekty, ktoré by sa dali implementovať v našej obci, sme v jeden večer natrafili na výzvu Karpatskej nadácie podporujúcej práve tieto aktivity. Mohylám sa spontánne venovali miestni skalní turisti, preto sme sa spolu rozhodli, že pripravíme projekt turisticko-náučného chodníka,“ vysvetľoval starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák.

Slávnostného znovuotvorenia turisticko-náučného chodníka „Po Hrušovských mohylách“ sa zúčastnilo 170 ľudí. Po privítaní starostom Jánom Fenčákom pred obecným úradom sa pokračovalo po vyznačenej trase, kde sa miestnymi členmi turistickej skupiny a pozvanými hosťami postupne odhaľovali turistické tabule. V priebehu putovania mal prednášku o mohylách Ervín Botcher. Po trase boli pre deti pripravené športové stanovištia s ukážkami hasičského útoku pod vedením Stanislava Kačura a prednášky ako sa zachovať pri požiari. Poľovnícke združenie Vlčia Hora slovami Jána Ragana prezentovalo ako sa máme správať v lese a člen Slovenského rybárskeho zväzu – miestna organizácia v Nižnom Hrušov Radoslav Dzuriš poinformoval o tom, aké ryby žijú v miestnom rybníku. „Bol to úžasný pohľad, že sa dokázali zísť mladí, aj starší v takom hojnom počte. Veríme, že označením trasy prispejeme ku zlepšovaniu medziľudských vzťahov príjemným trávením spoločných chvíľ v kruhu blízkych v prírode,“ zapriala si predsedníčka OZ za rozvoj Hrušova, spoločnými silami Jana Babjaková.

Chodník začína v strede obce pri kríži Jána Pavla II. a postupne prechádza ďalšími šestnástimi zastávkami, vrátane úseku, kde sa nachádzajú eneolitické mohyly. Celá trasa je situovaná v pokojnom prírodnom prostredí, vhodnom na aktívny relax. „Našim cieľom bolo dostať ľudí opäť do prírody, aby sa vrátili k zvykom, keď sa cez víkend prešli okolo rybníka, cez les... a ukázali deťom zaujímavosti z nášho okolia, ako napr. Hrušovské mohyly,“ dodal J. Fenčák.

Mohyly sú typickým znakom pochovávania starých civilizácii. Stoja od seba v rôznych odstupoch, ale vo všeobecnosti platí, že z jednej mohyly vidieť dve ďalšie. V roku 1941 uskutočnil síce slovenský archeológ Vojtech Budinský – Krička výskum na pomedzí Nižného Hrušova a Lesného, ale hrušovské mohyly odborne nikdy preskúmané neboli. „Vážime, si, že v našom lese sa nachádza takáto významná pamiatka, preto sme Hrušovské mohyly chceli dať do povedomia nielen verejnosti v našom okrese, ale aj v širšom regióne. Keďže ich detailný výskum sa nikdy neuskutočnil, s odstupom času by sme sa radi pokúsili získať na tento účel finančné prostriedky, aby sme sa o našej histórii dozvedeli čo najviac,“ pripomenul J. Fenčák.
 

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok