Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

Futbalové Komárany konkurovali v 60. rokoch Vranovu, či Michalovciam

Šport / Futbal / Futbalové Komárany konkurovali v 60. rokoch Vranovu, či Michalovciam

Futbalové Komárany konkurovali v 60. rokoch Vranovu, či Michalovciam
Aké sú môžnosti reklamy?

Organizovaný futbal v Komáranoch oslavuje 70 rokov. Za ten čas si klubový dres oblieklo, podľa dostupných informácií, 404 hráčov, ktorí odohrali priateľské, majstrovské a pohárové stretnutia v 118 mestách a obciach nášho regiónu.

Pri príležitosti 70. výročia sa v sobotu na trávniku stretli bývalí hráči Komáran a Sačurova. Pred samotným duelom pokrstili prezident klubu Marek Boršč spolu so starostkou obce Janou Kráľovou publikáciu, ktorej autorom je bývalý dlhoročný hráč a kapitán Bartolomej Ragančík. Krstilo sa symbolicky trávou... Oslavy boli o to pôsobivejšie, že po jednoročnej odmlke sa opäť v súťažnom stretnutí predstavilo domáce A-mužstvo, ktoré v 1. kole VI. ligy Double Bet Star zdolalo Kamennú Porubu 1:0, o čom v 45. min. rozhodol práve M. Boršč.

Futbalová história Komáran je naozaj bohatá a môže sa hrdiť viacerými úspechmi. Keďže Bartolomej Ragančík mal k dejinám spoločenského, kultúrneho a športového života v obci vždy blízko, rozhodol sa ju spracovať do publikácie, v ktorej sa fanúšikovia dočítajú množstvo zaujímavých a často aj unikátnych informácií. Impulzom pre neho bola kronika Raslavíc a kniha Tomáša Sabovika „100 rokov futbalu vo Vranove“. „Môj bývalý kolega, ktorý bol so mnou na vojenčine, mi viac-menej náhodne ukázal kroniku Raslavíc, ku ktorej dodal, aby som sa v nej našiel. V roku 1966 som totiž narukoval do Prešova, odkiaľ nás poslali práve do Raslavíc. Zaujalo ma, ako podrobne mali spracovanú históriu, pričom nechýbala ani zmienka o tom, že u nich hosťovali traja vojaci z Dukly Prešov,“ uviedol Bartolomej Ragančík.


Knihu vydanú pri príležitosti 70. výročia organizovaného futbalu v Komáranoch pokrstili symbolicky trávou.

Vznik organizovaného futbalu sa v Komáranoch datuje do roku 1948. B. Ragančík mohol históriu zmapovať vďaka zápisom v obecnej kronike, regionálnych novinách, ale aj archíve. Zaujímavosťou je, že prvú loptu do obce priniesol Jozef Hromadnik, ktorý v tom čase pracoval v jáchymovských baniach.

Najúspešnejšie obdobie klubu sa datuje do 60. rokov minulého storočia, kedy v sezóne 1959/1960 vyhrali Komárany okresnú súťaž. Keďže v tom čase sa zrušil okres Vranov nad Topľou, boli zaradení do III. triedy v okrese Michalovce, no hneď na to ju vyhrali a o dva roky sa tešili aj z prvenstva v II. triede, pričom ich súpermi boli V. Revištia, Palín, Budkovce, Lastomír, či Pavlovce nad Uhom a z vranovského regiónu N. Hrušov - Soľ - Hencovce. „Pred posledným kolom hral N. Hrušov, ktorý mal pred nami bod náskok, doma s Lastomírom a my sme privítali Pavlovce nad Uhom. V N. Hrušove už bol na oslavu postupu navarený guláš, ale domáci prehrali, o čom sme nevedeli, pretože v tej dobe internet alebo mobilné telefóny, samozrejme, neexistovali. Hoci sme vyhrali 2:0, mysleli sme si, že z postupu nič nebude, ale keďže bolo po sezóne, predsa len sme si sadli partia v krčme. V tom k nám však prišli chlapci na motorkách a povedali nám, že N. Hrušov prehral! Až vtedy sa začala poriadna oslava. Pavlovce potom síce ešte dávali námietku proti neoprávnenému štartu nášho hráča, ale zväz ju zamietol,“ usmieval sa B. Ragančík.

O tom, že v Komáranoch sa futbalu darilo, svedčí i to, že v roku 1959 začali s úpravou súčasného areálu a počas pôsobenia v II. triede postavili tribúnu, čo bola na tú dobu nevídaná vec. „Chodili k nám mužstvá z celej michalovskej doliny a hráči sa nemali kde prezliecť, umyť. Niektoré tímy mali síce rôzne búdky, ale o šatniach, ako to poznáme teraz, sme mohli iba snívať. Vtedajší predseda Telovýchovnej jednoty Michal Ivan vybavil peniaze a za dva roky sme postavili tribúnu pre 250 divákov. Pripomeniem, že štadión mali iba Sobrance, Michalovce, Vranov a Komárany. Vo Východoslovenských novinách písali, že na pastovníku – močarisku vyrástla futbalová tribúna,“ zaspomínal si B. Ragančík.


Komárany priviedol na trávnik kapitán Bartolomej Ragančík (druhý sprava), ktorý je zároveň aj autorom publikácie.

Postup do krajskej súťaže bol veľkou vecou, pretože regionálnu súťaž hral dovtedy iba Vranov. Komárany pôsobili v I. A triede a nebyť nešťastného zápasu so Sobrancami, mohli sa v nej ako nováčik aj zachrániť. „V jeseni nám v domácom súboji so Sobrancami neuznal rozhodca gól a vylúčil nám aj hráča. Naši fanúšikovia to neuniesli a po zápase mu to spočítali. Dokonca o tom existuje článok s názvom „Bitka na tri fázy“. Trestom bola zastavená činnosti na 4 stretnutia, ktoré sme prehrali kontumačne. V jari sme sa posilnili, viac príležitostí dostávala naša mladšia generácia a hoci sme vyhrali vo Veľkej Ide, Kráľovskom Chlmci, či Košickej Novej Vsi, zachrániť sa nám v súťaži nepodarilo,“ uviedol B. Ragančík.

Po reorganizácii súťaží hrali Komárany ešte dve sezóny v I. B triede, čo je ekvivalent súčasnej V. ligy a potom sa vrátili do okresných súťaží. „V tom čase bolo v obci 100 domov, ani nie 500 obyvateľov, ale my sme mali A-mužstvo, B-mužstvo a dorastenecký tím,“ pripomenul dlhoročný hráč a kapitán Komáran B. Ragančík.

V súčasnosti sa Komárany vrátili na súťažnú mapu po jednej sezóne, keď pôsobiť budú v VI. lige Double Bet Star. Starostka Jana Kráľová vo svojom príhovore v publikácii vydanej pri príležitosti 70. výročia organizovaného futbalu v obci vyjadrila nádej, že o budúcnosť tohto športu obavy nemá. „Verím, že informácie v tejto publikácii upevnia pocit hrdosti na mnohé futbalové talenty, ktoré vyrástli v našej obci, a tiež podporia záujem mladšej generácie o šport a zvlášť futbal,“ napísala Jana Kráľová.
 

Futbalové Komárany konkurovali v 60. rokoch Vranovu, či Michalovciam

Šport / Futbal / Futbalové Komárany konkurovali v 60. rokoch Vranovu, či Michalovciam

Futbalové Komárany konkurovali v 60. rokoch Vranovu, či Michalovciam
Aké sú môžnosti reklamy?

Organizovaný futbal v Komáranoch oslavuje 70 rokov. Za ten čas si klubový dres oblieklo, podľa dostupných informácií, 404 hráčov, ktorí odohrali priateľské, majstrovské a pohárové stretnutia v 118 mestách a obciach nášho regiónu.

Pri príležitosti 70. výročia sa v sobotu na trávniku stretli bývalí hráči Komáran a Sačurova. Pred samotným duelom pokrstili prezident klubu Marek Boršč spolu so starostkou obce Janou Kráľovou publikáciu, ktorej autorom je bývalý dlhoročný hráč a kapitán Bartolomej Ragančík. Krstilo sa symbolicky trávou... Oslavy boli o to pôsobivejšie, že po jednoročnej odmlke sa opäť v súťažnom stretnutí predstavilo domáce A-mužstvo, ktoré v 1. kole VI. ligy Double Bet Star zdolalo Kamennú Porubu 1:0, o čom v 45. min. rozhodol práve M. Boršč.

Futbalová história Komáran je naozaj bohatá a môže sa hrdiť viacerými úspechmi. Keďže Bartolomej Ragančík mal k dejinám spoločenského, kultúrneho a športového života v obci vždy blízko, rozhodol sa ju spracovať do publikácie, v ktorej sa fanúšikovia dočítajú množstvo zaujímavých a často aj unikátnych informácií. Impulzom pre neho bola kronika Raslavíc a kniha Tomáša Sabovika „100 rokov futbalu vo Vranove“. „Môj bývalý kolega, ktorý bol so mnou na vojenčine, mi viac-menej náhodne ukázal kroniku Raslavíc, ku ktorej dodal, aby som sa v nej našiel. V roku 1966 som totiž narukoval do Prešova, odkiaľ nás poslali práve do Raslavíc. Zaujalo ma, ako podrobne mali spracovanú históriu, pričom nechýbala ani zmienka o tom, že u nich hosťovali traja vojaci z Dukly Prešov,“ uviedol Bartolomej Ragančík.


Knihu vydanú pri príležitosti 70. výročia organizovaného futbalu v Komáranoch pokrstili symbolicky trávou.

Vznik organizovaného futbalu sa v Komáranoch datuje do roku 1948. B. Ragančík mohol históriu zmapovať vďaka zápisom v obecnej kronike, regionálnych novinách, ale aj archíve. Zaujímavosťou je, že prvú loptu do obce priniesol Jozef Hromadnik, ktorý v tom čase pracoval v jáchymovských baniach.

Najúspešnejšie obdobie klubu sa datuje do 60. rokov minulého storočia, kedy v sezóne 1959/1960 vyhrali Komárany okresnú súťaž. Keďže v tom čase sa zrušil okres Vranov nad Topľou, boli zaradení do III. triedy v okrese Michalovce, no hneď na to ju vyhrali a o dva roky sa tešili aj z prvenstva v II. triede, pričom ich súpermi boli V. Revištia, Palín, Budkovce, Lastomír, či Pavlovce nad Uhom a z vranovského regiónu N. Hrušov - Soľ - Hencovce. „Pred posledným kolom hral N. Hrušov, ktorý mal pred nami bod náskok, doma s Lastomírom a my sme privítali Pavlovce nad Uhom. V N. Hrušove už bol na oslavu postupu navarený guláš, ale domáci prehrali, o čom sme nevedeli, pretože v tej dobe internet alebo mobilné telefóny, samozrejme, neexistovali. Hoci sme vyhrali 2:0, mysleli sme si, že z postupu nič nebude, ale keďže bolo po sezóne, predsa len sme si sadli partia v krčme. V tom k nám však prišli chlapci na motorkách a povedali nám, že N. Hrušov prehral! Až vtedy sa začala poriadna oslava. Pavlovce potom síce ešte dávali námietku proti neoprávnenému štartu nášho hráča, ale zväz ju zamietol,“ usmieval sa B. Ragančík.

O tom, že v Komáranoch sa futbalu darilo, svedčí i to, že v roku 1959 začali s úpravou súčasného areálu a počas pôsobenia v II. triede postavili tribúnu, čo bola na tú dobu nevídaná vec. „Chodili k nám mužstvá z celej michalovskej doliny a hráči sa nemali kde prezliecť, umyť. Niektoré tímy mali síce rôzne búdky, ale o šatniach, ako to poznáme teraz, sme mohli iba snívať. Vtedajší predseda Telovýchovnej jednoty Michal Ivan vybavil peniaze a za dva roky sme postavili tribúnu pre 250 divákov. Pripomeniem, že štadión mali iba Sobrance, Michalovce, Vranov a Komárany. Vo Východoslovenských novinách písali, že na pastovníku – močarisku vyrástla futbalová tribúna,“ zaspomínal si B. Ragančík.


Komárany priviedol na trávnik kapitán Bartolomej Ragančík (druhý sprava), ktorý je zároveň aj autorom publikácie.

Postup do krajskej súťaže bol veľkou vecou, pretože regionálnu súťaž hral dovtedy iba Vranov. Komárany pôsobili v I. A triede a nebyť nešťastného zápasu so Sobrancami, mohli sa v nej ako nováčik aj zachrániť. „V jeseni nám v domácom súboji so Sobrancami neuznal rozhodca gól a vylúčil nám aj hráča. Naši fanúšikovia to neuniesli a po zápase mu to spočítali. Dokonca o tom existuje článok s názvom „Bitka na tri fázy“. Trestom bola zastavená činnosti na 4 stretnutia, ktoré sme prehrali kontumačne. V jari sme sa posilnili, viac príležitostí dostávala naša mladšia generácia a hoci sme vyhrali vo Veľkej Ide, Kráľovskom Chlmci, či Košickej Novej Vsi, zachrániť sa nám v súťaži nepodarilo,“ uviedol B. Ragančík.

Po reorganizácii súťaží hrali Komárany ešte dve sezóny v I. B triede, čo je ekvivalent súčasnej V. ligy a potom sa vrátili do okresných súťaží. „V tom čase bolo v obci 100 domov, ani nie 500 obyvateľov, ale my sme mali A-mužstvo, B-mužstvo a dorastenecký tím,“ pripomenul dlhoročný hráč a kapitán Komáran B. Ragančík.

V súčasnosti sa Komárany vrátili na súťažnú mapu po jednej sezóne, keď pôsobiť budú v VI. lige Double Bet Star. Starostka Jana Kráľová vo svojom príhovore v publikácii vydanej pri príležitosti 70. výročia organizovaného futbalu v obci vyjadrila nádej, že o budúcnosť tohto športu obavy nemá. „Verím, že informácie v tejto publikácii upevnia pocit hrdosti na mnohé futbalové talenty, ktoré vyrástli v našej obci, a tiež podporia záujem mladšej generácie o šport a zvlášť futbal,“ napísala Jana Kráľová.
 

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok