Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY
Spektrum VRANOVSKÉ NOVINKY

A. Šimkuličová: Nižný Hrabovec je malebná obec, plná kvetov, stromov

Správy / Obce / A. Šimkuličová: Nižný Hrabovec je malebná obec, plná kvetov, stromov

A. Šimkuličová: Nižný Hrabovec je malebná obec, plná kvetov, stromov
Aké sú môžnosti reklamy?

Takmer dvadsiatka maliarov zo Slovenska, Maďarska, Poľska a Ukrajiny, vrátane výtvarných pedagógov, sa zúčastnila medzinárodného výtvarného plenéra v Nižnom Hrabovci. Maľovalo sa v parku v okolí kaštieľa. Podujatie vyvrcholilo piatkovou vernisážou.

Za myšlienkou zorganizovať medzinárodný výtvarný plenér v Nižnom Hrabovci stojí Mária Rejdová. Keď ju boli navštíviť jej kolegyne z Podvihorlatskej palety, zaujalo ich okolie kaštieľa s parkom. Slovo dalo slovo a odtiaľ bol už len „krôčik“ k tomu, aby sa stretli výtvarníci, ktorí sa nechali inšpirovať poetickým prostredím. „Myslím si, že výtvarný plenér v našej obci bude mať tradíciu, pretože radi by sme v jeho organizovaní pokračovali ďalej. Park totiž ožil umením, zaujalo to aj našich občanov a dokonca sa k maliarom spontánne pridali i deti. Dali sme im výkresy a keďže kreslili spolu s nimi, usporiadali sme malú výstavu aj im,“ dodala s úsmevom starostka obce Nižný Hrabovec Marcela Pčolinská.

Organizátormi medzinárodného výtvarného plenéra boli obec Nižný Hrabovec a Podvihorlatská paleta, ktorej cieľom, ako občianskeho združenia, je podporovať tvorivosť, výtvarné aktivity a vzdelávanie v oblasti výtvarného umenia. Jedným z „nástrojov“ je i organizovanie takýchto podujatí, kde si môžu maliari navzájom vymeniť skúsenosti a postrehy. „V Nižnom Hrabovci sme našli veľmi pekné prostredie. Samotná obec je malebná, plná kvetov, stromov... Každý z nás si tu teda našiel niečo, čo ho inšpiruje. Pre nás sú tieto stretnutia dôležité, lebo sa navzájom považujeme za priateľov a nemáme problém medzi sebou otvorene diskutovať o tom, čo nás spája, zaujíma,“ uviedla Anna Šimkuličová z Podvihorlatskej palety.

Dominantou parku v Nižnom Hrabovci je pôvodne barokový kaštieľ, ktorý neskôr rozšírili a prestavali v klasicistickom štýle. Momentálne sa na ňom podpisuje „zub času“, ale M. Pčolinská si vie predstaviť jeho využitie v službách. „Na rekonštrukciu kaštieľa sú potrebné zhruba tri milióny eur, čo však z obecného rozpočtu utiahnuť nevieme a samozrejme, niečo by potom stála aj prevádzka. Najradšej by sme ho ponúkli súkromnej firme, ktorá by dokázala budovu opraviť a využívať, ako gastro zariadenie alebo štýlový poľovnícky hotel, pretože v tomto regióne je dosť možností na rôzne výlety,“ pripomenula M. Pčolinská.
 

A. Šimkuličová: Nižný Hrabovec je malebná obec, plná kvetov, stromov

Správy / Obce / A. Šimkuličová: Nižný Hrabovec je malebná obec, plná kvetov, stromov

A. Šimkuličová: Nižný Hrabovec je malebná obec, plná kvetov, stromov
Aké sú môžnosti reklamy?

Takmer dvadsiatka maliarov zo Slovenska, Maďarska, Poľska a Ukrajiny, vrátane výtvarných pedagógov, sa zúčastnila medzinárodného výtvarného plenéra v Nižnom Hrabovci. Maľovalo sa v parku v okolí kaštieľa. Podujatie vyvrcholilo piatkovou vernisážou.

Za myšlienkou zorganizovať medzinárodný výtvarný plenér v Nižnom Hrabovci stojí Mária Rejdová. Keď ju boli navštíviť jej kolegyne z Podvihorlatskej palety, zaujalo ich okolie kaštieľa s parkom. Slovo dalo slovo a odtiaľ bol už len „krôčik“ k tomu, aby sa stretli výtvarníci, ktorí sa nechali inšpirovať poetickým prostredím. „Myslím si, že výtvarný plenér v našej obci bude mať tradíciu, pretože radi by sme v jeho organizovaní pokračovali ďalej. Park totiž ožil umením, zaujalo to aj našich občanov a dokonca sa k maliarom spontánne pridali i deti. Dali sme im výkresy a keďže kreslili spolu s nimi, usporiadali sme malú výstavu aj im,“ dodala s úsmevom starostka obce Nižný Hrabovec Marcela Pčolinská.

Organizátormi medzinárodného výtvarného plenéra boli obec Nižný Hrabovec a Podvihorlatská paleta, ktorej cieľom, ako občianskeho združenia, je podporovať tvorivosť, výtvarné aktivity a vzdelávanie v oblasti výtvarného umenia. Jedným z „nástrojov“ je i organizovanie takýchto podujatí, kde si môžu maliari navzájom vymeniť skúsenosti a postrehy. „V Nižnom Hrabovci sme našli veľmi pekné prostredie. Samotná obec je malebná, plná kvetov, stromov... Každý z nás si tu teda našiel niečo, čo ho inšpiruje. Pre nás sú tieto stretnutia dôležité, lebo sa navzájom považujeme za priateľov a nemáme problém medzi sebou otvorene diskutovať o tom, čo nás spája, zaujíma,“ uviedla Anna Šimkuličová z Podvihorlatskej palety.

Dominantou parku v Nižnom Hrabovci je pôvodne barokový kaštieľ, ktorý neskôr rozšírili a prestavali v klasicistickom štýle. Momentálne sa na ňom podpisuje „zub času“, ale M. Pčolinská si vie predstaviť jeho využitie v službách. „Na rekonštrukciu kaštieľa sú potrebné zhruba tri milióny eur, čo však z obecného rozpočtu utiahnuť nevieme a samozrejme, niečo by potom stála aj prevádzka. Najradšej by sme ho ponúkli súkromnej firme, ktorá by dokázala budovu opraviť a využívať, ako gastro zariadenie alebo štýlový poľovnícky hotel, pretože v tomto regióne je dosť možností na rôzne výlety,“ pripomenula M. Pčolinská.
 

×

ZNAČKY: Vranovské NOVINKY SPEKTRUM Stropkov Vranov Týždenník Noviny Zaujímavosti Občan Šport Kultúra Pohotovosť

Realizácia © 2019 GRAND STUDIO, s.r.o. - tvorba propagačnej grafiky a webových stránok